DUYURULAR

TÜM DUYURULAR

Somut olmayan kültürel miras envanterinin çıkarılmasını amaçlayan projemizin açılış toplantısı 13 Ağustos Salı günü Osmangazi Üniversitesi'nde yapılmıştır.

 

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Turizm Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ve Halkbilim Uygulama ve Araştırma Merkezi (HAMER) tarafından, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) destekli olarak yürütülen “Eskişehir Somut Olmayan Kültürel Miras Envanterinin Çıkarılması ve Turizme Kazandırılması” adlı projenin açılış toplantısı, ESOGÜ Prof. Dr. Fazıl Tekin Salonu’nda gerçekleştirilmiştir. 

 
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen’in katılımında, Turizm Fakültesi Dekan Vekili ve Proje Koordinatörü Doç. Dr. Yaşar Sarı, projenin üniversitenin çeşitli birimleri arasındaki işbirliğinin güzel bir örneği olduğunu ifade etmiş ve Turizm Fakültesi olarak düzenlenilen etkinlikler, yürütülen projeler ve gerek çeşitli okullar gerekse turizm sektöründen çeşitli kuruluşlarla işbirliği çerçevesinde yapılan çalışmalar hakkında bilgiler vermiş ve proje ekibi başta olmak üzere, projeye katkıda bulunan ve emek verenlere de ayrıca teşekkürlerini sunmuştur.
 
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen ise, üniversitelerin kaliteli mezunlar vermek, bilimsel araştırmalar gerçekleştirmek ve içinde bulunulan bölgenin sorunlarına çözümler getirmek gibi görevleri olduğunu, kendilerinin de ESOGÜ olarak bu doğrultuda Eskişehir için önem taşıyan böyle bir projeyi yürütmekten dolayı gururlu olduklarını ifade etmiştir. Prof. Dr. Hasan Gönen projenin, hem Eskişehir’in 2013 Türk Dünyası Kültür Başkentliği’ne hem de 2013 UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Başkentliği’ne yakışır bir proje olmasının da kendileri için ayrı bir gurur kaynağı olduğunu belirtmiştir. 
 
Proje Koordinatör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Adem Koç tarafından projenin tanıtım sunumunun yapılmasının ardından, soru-cevap bölümü ile toplantı sona ermiştir.
 

SOMUT OLMAYAN
KÜLTÜREL MİRAS

UNESCO tarafından 2003 yılında Paris’te imzalanan sözleşme ile gündeme gelen Somut Olmayan Kültürel Miras terimi sözleşmede; “toplulukların, grupların ve kimi durumlarda bireylerin, kültürel miraslarının bir parçası olarak tanımladıkları uygulamalar, temsiller, anlatımlar, bilgiler, beceriler ve bunlara ilişkin araçlar, gereçler ve kültürel mekânlar anlamına gelir” şeklinde tanımlanır.

DETAYLI BİLGİ

PROJE TANITIM VİDEOSUTüm Videolar

Proje Tanıtım Videosu